A SZESAT önálló hallgatói szekcióban mutatta be legfrissebb eredményeit a Távközlés Világnapján
A Jedlik Ányos Gépészmérnöki és Villamosmérnöki Szakkollégium SZESAT hallgatói csapata ebben az évben is önálló hallgatói szekcióban mutatta be legfrissebb fejlesztéseit és eredményeit az érdeklődők számára a Távközlés Világnapja alkalmából rendezett országos konferencián. Aki személyesen nem tudott részt venni az eseményen, most megtekintheti az előadások felvételét a csapat weboldalán.
A Távközlés Világnapja alkalmából a GIVK Távközlési Tanszéke immár 14. alkalommal szervezett országos konferenciát és szakmai kiállítást. A SZESAT csapat tagjai számára több szempontból is különleges volt ez a rendezvény.
A délutáni, párhuzamos szekciók között önálló, hallgatói szekcióban mutathatták be a hazai távközlésben meghatározó szerepet betöltő szolgáltatók, szervezetek, egyetemi és ipari kutatók, valamint beszállítók vezető képviselői, szakértői számára az elmúlt időszak fejlesztéseit, eredményeit. A hallgatók már tavaly szeptember óta készültek az eseményre. A csapat 13 tagja vett részt előadóként a konferencián.
Az egyik fő tevékenységi területük a műholdakkal kapcsolatos fejlesztések, mely központi témaként szerepelt a szekcióban. Beszéltek többek között az MRC 100 műhold részeként elkészített - és időközben sikeresen a világűrbe juttatott - SZESAT műholdmodulról, illetve arról, hogyan készülnek a világűrből a Földre sugárzott jelek vételére. A csapat távlati tervei közt szerepel, hogy egy saját műholdat állítson Föld körüli pályára, az erre való felkészülésről is beszámoltak a konferencián. Ezeken felül még egy mini projektet is megvalósítottak a hallgatók: olyan vevőállomást építettek, mely alkalmas az Inmarsat műholdjáról lesugárzott, kalózfigyelmeztetésre szánt üzenetek vételére.
A másik fő témakör, melyben aktívan tevékenykedik a csapat, a léghajóépítéssel kapcsolatos. A tavalyi Távközlési Világnapra már elkészült a SZEPPELIN beltéri léghajó, melyet a konferencialátogatók idén is megtekinthettek az aulában, a kiállítótér fölött. A következő cél olyan kültéri léghajó építése, mely képes különböző mérőműszereket fogadni, és az elektromos zaj redukálásával pontos eredményeket közölni. A tervezési szempontokat részletesen ismertették a hallgatói szekcióban. A kültéri léghajózás szabályozásának áttekintése során elengedhetetlen a drónszabályozás jogi környezetének megismerése, ez volt a szekció utolsó előadásának témája.
Az előadások és további fotók megtekinhetők a SZESAT weboldalán: https://sat.sze.hu/tavkozlesvilagnap2023.html
A nap másik fontos mozzanata volt, amikor a hallgatók megújult környezetben fogadhatták a rendezvény nemzetközi díszvendégét, Dr. Cosmas Zavazava-t, az ITU (International Telecommunication Union) Távközlési Fejlesztési Irodájának igazgatóját, aki személyesen tekintette meg a csapat főhadiszállását, az Űrtávközlési Laboratóriumot. Az igazgató a hallgatóktól egy különleges ajándékot is kapott: annak a műholdmodulnak a mását, mely az egyetemünkön készült első eszközként feljutott a világűrbe.
Forrás: GIVK, Távközlési Tanszék, SZESAT
Fotók: Májer Csaba József; SZESAT
2023.06.23.