Nyitott Kapuk 2025: bemutatkoztak a GIVK képzései is az érdeklődő középiskolásoknak
Az idei évben is megrendezte a Széchenyi István Egyetem a Nyitott Kapuk rendezvényét, mely több mint ötezer látogatót vonzott. A Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar képzései iránt érdeklődőket karunk munkatársai és hallgatói várták az Egyetemi Csarnokban felállított standon. A szakfelelősök négyszer tartották meg a kar képzési kínálatát bemutató előadásukat. A továbbtanulásukat tervező diákok bepillantást nyerhettek a villamosmérnöki szak laboratóriumaiba, és bejárhatták a hallgatói csapatok laborjait is. A rendezvény napján tartottuk az Út a felsőoktatásba program keretében 2025 őszén lezajlott Matematika egyetemi felkészítő vizsgáját. A Nyitott Kapuk résztvevői lehetőséget kaptak, hogy egy tudáspróba keretében bekapcsolódhassanak ebbe a programba és tesztelhessék az egyetemhez szükséges matematikai ismereteiket.
A kari programok Dr. Kovács Zsolt általános és oktatási elnökhelyettes nyitó előadását követően kezdődtek. Az érdeklődők zsúfolásig megtöltötték az egyetem D1 előadótermét. A GIVK nevében Dr. Horváth Zoltán dékán köszöntötte a résztvevőket és bemutatta a kar képzési kínálatát. A kar informatikai, műszaki és mérnöktanári képzéseket indít, a középiskolásoknak szóló felvételi előkészítő programokat, alapképzéseket, majd ezt követően mesterképzéseket és szakirányú továbbképzéseket is meghirdet. A munkaerőpiac kihívásaira nem csak a tanórák, hanem a számos tanórán kívüli lehetőség is felkészíti hallgatóinkat: az ipari gyakorlatot és referenciát nyújtó duális képzés, a kötelező szakmai gyakorlat és a számos projektmunka-lehetőség révén értékes tapasztalatot szerezhetnek. Nemzetközi részképzések, szakkollégiumok, hallgatói versenycsapatok várják a legtehetségesebb diákokat. A tanszékek, laboratóriumok, egyetemi kompetenciaközpontok munkalehetőséget kínálnak oktatási, labor- és kutatási feladatokkal. A Tudományos Diákköri Konferencia keretében megmérettethetik magukat a hallgatók az egyetemen belül vagy akár más egyetemek hallgatóival.
Dr. Antali Máté, a gépészmérnöki BSc szak szakfelelőse szemléltette a gépészmérnöki képzés helyét a mérnöki területen, a mindennapi életben és a kapcsolódó ipari szakterületeken. Jelenleg hallgatóink négy specializáció közül választhatnak: a gépkonstrukció, a gyártógép és technológia tervezés, a termeléstervezési és folyamatmérnöki, valamint a gépjármű technológia specializációk kínálnak szakirányú ismereteket.
A mechatronikai mérnöki szak szakfelelőseként Dr. Ballagi Áron mutatta be a mechatronikai szakmához kapcsolódó szakterületeket és szinergiákat. A BSc szakon jelenleg az ipari digitalizáció és robotika specializáción szerezhetnek speciális ismereteket a hallgatók. A szakfelelős a projektszemléletű oktatást az autonóm és intelligens robotokhoz kapcsolódó gyakorlatias feladatokon keresztül szemléltette.
Dr. Lilik Ferenc, a villamosmérnöki szak szakfelelőse előadásában ismeretette a villamosmérnöki BSc szak specializációit. A hallgatók az automatizálási, illetve az infokommunikáció specializáción sajátíthatnak el szakirányú ismereteket a programozható logikai vezérlők, a gyártásdigitalizáció, a robotika, illetve a vezetékes és vezeték nélküli kommunikáció, az IP alapú rendszerek és a kvantumkommunikáció területén.
Az informatikai képzések bemutatását Dr. Kovács Katalin, a mérnökinformatikus szak szakfelelős kezdte meg. Bemutatta a mérnökinformatikus képzés szerteágazó szakmai tématerületeit, köztük a mesterségesintelligencia-alkalmazásokat, önvezető autók rendszereinek, szoftvereinek tervezését, hálózat- és IT-üzemeltetést, játék- és mobilalkalmazásfejlesztést. A programozási környezetek, keretrendszerek, platformok és aktuális projektek ismertetése mellett egy konkrét informatikai projekt megvalósításáról is beszélt.
A programtervező informatikus képzés szakfelelőse, Dr. Horváth Zoltán felvázolta a szak fő tantárgycsoportjait. Az alapozó ismereteket nyújtó matematikai és programozási ismeretek mellett a tanterv kötelező tárgyai közt egy-egy tárgycsoporttal megjelenik a mesterséges intelligencia, a számítógéphálózatok és kiberbiztonság, valamint a szuperszámítógépek témaköre. A képzésen számos projekt szerepel, melyek közül a szak HÖK képviselői konkrét példákat is ismertettek. A BSc képzésre való felvételhez egy emelt szintű érettségi szükséges.
A gazdaságinformatikus szakról Dr. Erdős Ferenc szakfelelőstől kaptak tájékoztatást az érdeklődők. A képzésen végzett hallgatókat - a többi műszaki és informatikai képzésünkön végzettekhez hasonlóan - kiemelkedő munkalehetőségek várják. A gazdaságinformatikusok gazdasági, informatikai vagy gazdaságinformatikai végzettséget igénylő területen is elhelyezkedhetnek. A szakosodásra a differenciált szakmai ismereteket nyújtó tárgycsoport nyújt lehetőséget.
Dr. Dóka Ottó szakfelelős ismertette a mérnöktanári képzés különböző lehetőségeit. A 10 féléves osztatlan képzés mellett az MSc képzés is alternatívát jelent azoknak, akik elköteleződnek a szakmai utánpótlás nevelése iránt. A műszaki BSc végzettséggel rendelkező jelentkezők 3 félév alatt tudnak elsősorban pedagógiai, emellett kiegészítő szakmai ismeretekre szert tenni, MSc képzést követően pedig 2 félév alatt tudják megszerezni a mérnöktanári végzettséghez szükséges pedagógia szaktudást. Egyetemünkön három szakterületen, a gépészet-mechatronikai, az informatikus és a közlekedési területen indul mérnöktanár képzés.
A szakfelelősök a jelentkezők figyelmébe ajánlották a duális képzéseket is, hiszen számos ipari partnerrel rendelkezünk. A BSc képzés elvégzése után egyetemünkön lehetőség van a mesterképzés elvégzésére is. Az MSc képzéseket a GIVK-en nappali tagozaton angol nyelven, levelező tagozaton magyar nyelven hirdetjük meg.
Leendő diákjaink számára rendkívül vonzók szakkollégiumaink és hallgatói versenycsapataink. A SZESAT Multidiszciplináris Szakkollégium tagjai nemrégiben nyerték meg a Nagy Lajos országos egyetemi távközlési konstrukciós versenyt a SZEppelin léghajóval, jelenleg pedig saját műholdat tervez. A tavalyi Formula Student versenyszezonban kiemelkedő sikereket elért Arrabona Racing Team, valamint a három világrekorddal büszkélkedő SZEnergy is számtalan szakmai fejlődési lehetőségeket kínál a tehetséges hallgatóknak.
Az érdeklődők a versenycsapatok laborjai mellett a villamosmérnöki szakhoz kapcsolódó laborokat is bejárhatták, így a Kiber-fizikai Gyártórendszerek Laboratórium, az Intelligens Irányítórendszerek Laboratórium, a Távközléstechnikai Laboratórium, az Űrtávközlési Laboratórium és a Rádiófrekvenciás Vizsgáló Laboratórium is várták a leendő hallgatók látogatását.
A kart bemutató előadásokat követően az Út a felsőoktatásba program Matematika egyetemi felkészítő képzésének résztvevői vették birtokba a D1 előadót és megkezdődött az őszi képzést lezáró számonkérés. A Nyitott Kapuk rendezvényen résztvevők lehetőséget kaptak arra, hogy csatlakozzanak és kipróbálják magukat az egyetemi mérnöki, informatikai és közgazdaságtani területeken szükséges, alapvető matematikai ismereteket felmérő dolgozattal egy tudáspróba keretében. Az Út a felsőoktatásba program folytatódik 2025 tavaszán, 6 képzés közül válogathatnak az érdeklődők.
Képzéseinkről további információ az alábbi linken található: https://givk.sze.hu/kepzeseink, tanterveink pedig a https://ttr.sze.hu/ weboldalon tekinthetők meg.