23 csapat vett részt a XXVIII. Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenyen

2023. április 12-14. között intézményünk volt a házigazdája a XXVIII. Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenynek, melynek keretében, 9 intézmény 67 diákja, 26 oktatója és több mint 10 ipari automatizálásban érdekelt vállalat képviselője látogatta meg az egyetemünket.

IMG_20230412-14-01.PNG

 

Országos együttműködés és verseny 

A FIOM tehetséggondozó programjának keretében a kiemelkedő motivációjú diákok – akiknek irányítástechnikai érdeklődése túlmutat a tanterv kínálta kereteken – lehetőséget kapnak tudásuk összemérésére az egyesület által évente megrendezett Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenyen (röviden PLC verseny). A verseny célja az irányítástechnika, ezen belül a PLC programozás oktatási színvonalának emelése, az oktatók, hallgatók és az ipari, kereskedelmi szakemberek kapcsolatának erősítése, továbbá a korszerű irányítástechnikai berendezések megismerésének elősegítése, emellett a hallgatók közötti versenyszellem és kooperáció kialakítása.

A Felsőoktatási Irányítástechnikai Oktatás-módszertani Egyesület története 1994-ig nyúlik vissza, amikor prof. dr. Ajtonyi István kezdeményezésére megrendezték a Főiskolai Irányítástechnika Oktatás Szimpóziumot. A szimpóziumon megjelent oktatók elhatározták, hogy a továbbiakban rendszeresen találkoznak, megismerik egymás tevékenységét, intézményét, lépéseket tesznek az Irányítástechnika tantárgy fejlesztéséért, egységesítéséért. A kezdeményezés nyomán munkabizottság, majd egyesület alakult. Az Egyesületnek jelenleg 10 tagintézménye van: a Debreceni Egyetem, a Miskolci Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Neumann János Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Széchenyi István Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Kara. Az országos PLC verseny ebben az évben 28. alkalommal került megrendezésre.

A PLC versenyen a versenyfelhívás szerint a műszaki felsőoktatási intézmények BSc vagy MSc képzésében résztvevő, nappali tagozatos, aktív (nem szünetelő) státusszal rendelkező hallgatói vehetnek részt. Intézményenként legfeljebb két csapat nevezhető, csapatonként maximum három fővel. Két csapat nevezése esetén a csapatoknak eltérő gyártójú PLC-vel kell indulniuk.

A verseny rendezése a résztvevő intézmények között körforgásban történik. Utoljára 2010-ben rendezett PLC versenyt a Széchenyi István Egyetem. Az idei évben ismét intézményünk kapta meg a rendezés feladatát, így a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar Automatizálási és Mechatronikai Tanszéke adott otthont a versenynek. A szervezőbizottság elnöke Dr. Ballagi Áron tanszékvezető egyetemi docens volt. 

 

A verseny programja

A versenyre a FIOM tagintézményeiből érkeztek a diákok. Három intézmény, a DE, az ÓE és a SZTE több karral is képviseltette magát, így összesen 23 csapat nevezett a megmérettetésre. Az eseményen összesen 67hallgató, 26 oktató, számos ipari szakember és támogató vett részt.

A program a versenyzők érkezését követően megnyitóval vette kezdetét, melyen Prof. Dr. Horváth Zoltán, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja, az esemény fővédnöke köszöntötte az egybegyűlteket és sor került a FIOM törzsgárda oklevelek átadására is. 

PLC verseny galéria.png

Fotók: Rácz Dorottya, Bartha Bíborka, Tomozi György

 

A verseny egy elméleti feladatsorral kezdődött. A felkészüléshez ajánlott irodalom állt rendelkezésre, valamint kérdések szerepeltek a méréstechnika, elektrotechnika (villamosságtan), digitális technika, informatika, mechatronika, pneumatika, szabályozás- és vezérléstechnika, MSZ EN 61131 (IEC 1131) szabvány elemei, alapszintű PLC programozási ismeretek témaköreiből.

Két összetett PLC programozási feladatot kaptak a csapatok, majd a feladatok megoldását konkrét technológián, illetve szimulációs modellen kellett bemutatniuk. 

Részlet a programozási feladatból

 

A program részeként sor került még támogató előadásokra is. A hallgatók számára a jó hangulatú esti programokat a HÖK szervezte. Az oktatókat tematikus városnézés, borvacsora, Audi gyárlátogatás és dékáni vacsora várta.

 

Eredmények és díjak

A verseny I. helyezettje az Óbudai Kalapácsvetők csapat lett az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karáról. Nyereményük egy 1 millió Ft értékű tanfolyam a Siemens Digital Industry felajánlásából, valamint különdíjként egy Compact Controller 100 a Wago Hungary Kft. jóvoltából.

IMG_20230414_018.PNG

II. helyezést ért el a SZTETIK csapat a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi Karáról. Nyereményük 3 db Compact Controller 100 a Wago Hungary Kft. jóvoltából.

III. helyezést ért el a WolfraMKarbid csapat a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karáról. Nyereményük egy oktató szett a Mitsubishi Electric felajánlásából.

Az első három helyezést elért csapat továbbá a Beckhoff Automation Kft. jóvoltából háromnapos TwinCAT oktatáson vehet részt.

Támogatóink bőkezű felajánlásainak köszönhetően a résztvevő csapatok értékes díjakkal távozhattak, köztük eszközökkel, oktatásokkal és vásárlási utalványokkal. A szervezők részére a Mitsubishi Electric oktató szettet, a Schneider Electric egy ATV320 demópanelt, a Siemens Digital Industry pedig egy 500 000 Ft értékű tanfolyamot ajánlott fel. 

A részletes eredmények ezen a linken tölthetők le. 

 

Támogatóink

 

GYÉMÁNT FOKOZATÚ TÁMOGATÓK

Beckhoff.png

Gamma digital.png

 

 

ARANY FOKOZATÚ TÁMOGATÓK

ATYS-CO.png

 

Eszternet.hu_3D_logo_2_mobile.png

 

Evopro.png

 

Mitsubishi.jpg

 

Omron.png

 

Schneider Electric.jpg

Siemens.png

WAGO.png

 

 

EZÜST FOKOZATÚ TÁMOGATÓK

 

controltech_logo.png

 

FESTO.png

 

jankovits_logo.png

 

 

 

 

Automatizálási és Mechatronikai Tanszék

2023.04.24.

 

 

Egyetemi eseménynaptár

Beszélgess velem! 2025. Január 23. 17:00 - 18:00
Uni Győr Örömfutás 2025. Január 25. 09:00 - 10:00
UNI GYŐR ETO HC - SPO 2025. Január 25. 18:00 - 19:00