Út a felsőoktatásba: sikeresen zárultak a GIVK felvételi előkészítő képzései

A 2023/2024-es tanév tavaszi félévében második alkalommal indított intézményi felvételi pontok megszerzésére lehetőséget biztosító, ingyenes felvételi előkészítő képzéseket a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar. Egy évvel korábban a Bevezetés a Python programozásba képzést 31 tanuló teljesítette, idén a kar 5 képzésén összesen 116 tanuló gazdagodhatott a későbbi egyetemi tanulmányokat megalapozó ismeretekkel, valamint értékes intézményi felvételi pontokkal az Út a felsőoktatásba program keretében. 

 

Az új, 2024-es felvételi rendszerben a Széchenyi István Egyetemen akár 80 intézményi felvételi pont szerezhető az intézmény által meghirdetett felvételi előkészítő képzéseken. A végzős technikumi diákok számára pedig új lehetőségek nyíltak: a felvi.hu-n történő központi felvételi eljárás mellett az előzetes hallgatói jogviszony feltételeinek teljesítésével is felvételt nyerhetnek az intézménybe. Tanulmányi, szakmai teljesítményük és az Út a felsőoktatásba programban nyújtott teljesítményük alapján az előzetes hallgatói jogviszonyt követően a Széchenyi István Egyetem a tanév lezárultával tényleges hallgatói jogviszonyt kínál fel számukra. 

A Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar élen jár az Út a felsőoktatásba program keretében megvalósuló, pályaorientációs, felzárkóztatási, illetve tehetséggondozási célokat kitűző felvételi előkészítők szervezésében, hiszen az egyetem 17 programja közül 9-et fémjelez.  

“Azért érdemes már középiskolás korukban foglalkozni a leendő egyetemistákkal, hogy az egyetemet felkészültebben kezdhessék meg, mert sokkal könnyebb az egyetemre bekerülni, mint bent maradni. A bentmaradáshoz nagyon sokat segít a részvétel a felkészítő képzéseken.” - nyilatkozta Dr. Horváth Zoltán, a kar dékánja. 

„Az első felvételi előkészítőt 2023 tavaszán indította a karunk. Előtte januárban volt lehetőségem találkozni a régió középiskoláinak vezetőivel, akik nagy érdeklődést mutattak a középiskolások számára tervezett programjaink iránt. Az ekkor meghirdetett Bevezetés a Python programozásba képzés maximális létszámmal indult, amire nagyon büszkék vagyunk. Sőt, idén tavasszal már egy nagyobb terembe kellett áthelyeznünk a hatalmas érdeklődésnek köszönhetően, és tehetséges programtervező informatikus hallgatókat is bevontunk demonstrátorként, hogy támogassák az oktató munkáját” - tette hozzá Dr. Horváth Zoltán. 

A Python mellett időközben további képzéseket is kidolgozotak és engedélyeztettek a kar oktatói, így 2024 tavaszán egy rendkívül sokoldalú képzési portfólióval kezdték meg a szemesztert és a félév során további új képzéseket készítettek elő. 

SZE.jpg

A 2023/24-es tanév tavaszi félévében 116 hallgató szerzett értékes tudást és intézményi felvételi pontot a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar által szervezett 3D modellezés alapjai, Bevezetés a Python programozásba, Bevezetés a Java programozásba, Bevezetés a mérnöki mechanikába, valamint Matematika egyetemi felkészítő című felvételi előkészítő képzéseken. 

 

Karunk felvételi előkészítő képzései egységesen 12 hétig tartanak, így a diákok szinte egy teljes szemeszteren keresztül tanulnak nálunk, átélhetik, milyen egyetemistának lenni. Az egyetem termeiben tanulhatnak, az egyetem oktatóitól, Neptun kódot kapnak és a SZElearning rendszerben kapják meg a tananyagokat. Megtapasztalják a felelősséget, hogy a jelentkezési és beiratkozási adminisztrációt lebonyolítsák, kitartóan, aktívan részt vegyenek a tanórákon és felkészüljenek a számonkérésekre. Képzéseinken változatos oktatási és értékelési módszereket alkalmazunk, nagy hangsúlyt fektetünk a gyakorlatorientált oktatásra. Óráink nagymértékben hasonlítanak egy normál egyetemi tanórára, miközben igyekszünk igazodni a középiskolások igényeihez. Bizonyos kurzusokon például zárthelyi dolgozatokat kell írni, máshol beadandó és szóbeli vizsga van, megint máshol házi feladatok és írásbeli vizsga. Vannak olyan képzéseink is, például a Bevezetés a digitális képfeldolgozásba, illetve az ősszel elinduló Etikus hackelés alapjai, melyekhez programozási előismeret szükséges, tehát megjelenik az ismeretek egymásra épülése, ami az egyetemi képzéseink fontos eleme. A Matematika felkészítő amiatt volt különleges, mert az oktatás jellege lehetővé tette, hogy online hirdessük meg a képzést, így az ország távolabbi településein élő érdeklődőknek is tudtunk lehetőséget biztosítani a részvételre, valamint a középszintű modult sikeresen teljesítő hallgatók számára elismerjük a Matematika 0 teljesítését egyetemünkre való felvételüket követően.” – mutatta be Dr. Horváth Zoltán a képzések szakmai hátterét. 

Mint mondta, a résztvevők a képzések végén egy visszajelző kérdőívet is kitölthettek, melyben amellett, hogy megfogalmazták a képzés pozitívumait és fejlesztési javaslatokat tehettek, reflektáltak saját tanulmányi munkájukra is. 

Összességében nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk. 108 hallgató töltötte ki a kérdőívet, és például arra a kérdésre, hogy egy 1-10-es skálán mennyire ajánlanák ismerőseiknek a képzést, 8,6 lett az átlag. Ezúton is köszönöm kollégáim áldozatos munkáját a képzések lebonyolításában. Bízom benne, hogy szeptemberben már egyetemi hallgatóink soraiban köszönthetjük a képzéseket sikeresen teljesítő, értékes többlettudással rendelkező diákokat, illetve hogy hasonló érdeklődés övezi majd az induló felvételi előkészítőket és a következő tanévben sikerrel folytatódik karunkon az Út a felsőoktatásba program” – zárta gondolatait a dékán.

 

A 2024/25-ös tanév őszi félévében a GIVK az alábbi felvételi előkészítő képzéseket hirdeti meg: 

  • Matematika egyetemi felkészítő (online)
  • Bevezetés a Python programozásba
  • Bevezetés a Java programozásba
  • 3D modellezés alapjai
  • Bevezetés az űrtávközlés alapjaiba – CanSat fejlesztés
  • Etikus hackelés alapjai (online)

További információ:  https://givk.sze.hu/kepzeseink

 

 

Egyetemi eseménynaptár

Beszélgess velem! 2025. Január 23. 17:00 - 18:00
Uni Győr Örömfutás 2025. Január 25. 09:00 - 10:00
UNI GYŐR ETO HC - SPO 2025. Január 25. 18:00 - 19:00