Útjára indult a SZESAT műholdmodulja a világűrbe
Izgatottan várta a 2023.06.12. éjszakát a SZESAT csapata, hiszen végre eljött az idő, hogy a hallgatók és a támogatok által készített műholdmodul, mely az MRC-100 műhold része, pályára álljon. A csapat online követte az eseményeket.
A felbocsájtást a SpaceX Falcon-9-es rakétája végezte. A kilövés a kaliforniai Vandenberg-űrközpontból, magyar idő szerint 23:35-kor történt. A hordozórakéta 3 perc alatt elérte a világűrt. A fellövést követően másfél órával állt pályára az az olasz műhold, mely az MRC-100-at is vitte magával. Bár mindannyian láttunk már valamilyen formában rakétakilövést, de mégis különleges esemény volt ez a csapat számára, hiszen mégis csak a mi kezünk munkáját vitte magával e rakéta. Legkorábban 7 nap múlva áll végleges pályára az MRC-100 műhold és a napsugarak hatására életre kelhetnek a rendszerei. Miután az akkumulátor-töltöttségi szint eléri a kívánt értéket, a műhold megkezdi üzemelését, és felhangzik a várva várt SZESAT üzenet a Föld minden pontján. Erre az eseményre gőzerővel készülnek a hallgatók. Az elmúlt félévben a SZESAT Szakkollégium és a Honfy József Rádióamatőr Klub lelkes csapata kiépítette azokat a távolról vezérelhető antennarendszereket, melyek a műhold jeleinek vételéhez szükségesek.
A rakétakilövésről készült videó megtekintésével jól látszik, hogy mennyi "egységet" helyezett Föld körüli pályára ez az egyetlen SpaceX Falcon-9-es rakéta. Ez volt a SpaceX 239. felbocsájtása.
A fejlesztők a panellel a Széchenyi István Egyetem tetején, a háttérben az antennával, amellyel a műholdra kerülő modul jeleit készülnek fogni. (Fotó: Horváth Márton, Forrás: SZEHírek)
A SZESAT műholdmoduljának fejlesztése 2022 elején kezdődött. A Távközlés Világnapja országos konferencia hallgatói szekciójában 2022 tavaszán Keresztény Dániel és Magda Martin mutatta be a projekt első lépéseit, az első prototípusokat, majd az idei rendezvényen Nagy Zoltán és Szűcs Koppány Ágoston tartott előadást az azóta elvégzett munkáról és a csapat jövőbeli terveiről.
A 30x30x3 milliméteres, mindössze 2,1 gramm súlyú műholdmodul sikeres működése esetén előre leprogramozott üzenetek, városunk, egyetemünk, a SZESAT-labor és a készítők neve is dekódolható lesz a Földön.
GIVK, Távközlési Tanszék
2023.06.15.
A kép forrása:
https://www.youtube.com/watch?v=zO3luySkHQU
További forrás: