Útjára indult a SZESAT műholdmodulja a világűrbe

Izgatottan várta a 2023.06.12. éjszakát a SZESAT csapata, hiszen végre eljött az idő, hogy a hallgatók és a támogatok által készített műholdmodul, mely az MRC-100 műhold része, pályára álljon. A csapat online követte az eseményeket.

SpaceX_1.jpg

A felbocsájtást a SpaceX Falcon-9-es rakétája végezte. A kilövés a kaliforniai Vandenberg-űrközpontból, magyar idő szerint 23:35-kor történt. A hordozórakéta 3 perc alatt elérte a világűrt. A fellövést követően másfél órával állt pályára az az olasz műhold, mely az MRC-100-at is vitte magával. Bár mindannyian láttunk már valamilyen formában rakétakilövést, de mégis különleges esemény volt ez a csapat számára, hiszen mégis csak a mi kezünk munkáját vitte magával e rakéta. Legkorábban 7 nap múlva áll végleges pályára az MRC-100 műhold és a napsugarak hatására életre kelhetnek a rendszerei. Miután az akkumulátor-töltöttségi szint eléri a kívánt értéket, a műhold megkezdi üzemelését, és felhangzik a várva várt SZESAT üzenet a Föld minden pontján. Erre az eseményre gőzerővel készülnek a hallgatók. Az elmúlt félévben a SZESAT Szakkollégium és a Honfy József Rádióamatőr Klub lelkes csapata kiépítette azokat a távolról vezérelhető antennarendszereket, melyek a műhold jeleinek vételéhez szükségesek.

A rakétakilövésről készült videó megtekintésével jól látszik, hogy mennyi "egységet" helyezett Föld körüli pályára ez az egyetlen SpaceX Falcon-9-es rakéta. Ez volt a SpaceX 239. felbocsájtása.

műholdmodul.jpgA fejlesztők a panellel a Széchenyi István Egyetem tetején, a háttérben az antennával, amellyel a műholdra kerülő modul jeleit készülnek fogni. (Fotó: Horváth Márton, Forrás: SZEHírek)

A SZESAT műholdmoduljának fejlesztése 2022 elején kezdődött. A Távközlés Világnapja országos konferencia hallgatói szekciójában 2022 tavaszán Keresztény Dániel és Magda Martin mutatta be a projekt első lépéseit, az első prototípusokat, majd az idei rendezvényen Nagy Zoltán és Szűcs Koppány Ágoston tartott előadást az azóta elvégzett munkáról és a csapat jövőbeli terveiről.

A 30x30x3 milliméteres, mindössze 2,1 gramm súlyú műholdmodul sikeres működése esetén előre leprogramozott üzenetek, városunk, egyetemünk, a SZESAT-labor és a készítők neve is dekódolható lesz a Földön.

GIVK, Távközlési Tanszék

2023.06.15.

A kép forrása:

További forrás:

Belvedere Weeks a Apátúr Sörházban 2024. május 5. 11:00 - 2024. május 19. 12:00
Belvedere Weeks a Sieger Sport & Gastro Bar-ban 2024. május 5. 11:00 - 2024. május 19. 12:00
Apátúr Sörház főzdelátogatás 2024. május 22. 18:00 - 19:00
Apátúr x Kreinbacher Májusi pezsgőeső 2024. május 31. 18:00 - 19:00