Kutatók éjszakája 2024 - izgalmas előadásokkal és laborlátogatásokkal várjuk az érdeklődőket

kutatok-ejszakaja-2024.jpg

Idén is izgalmas előadásokkal és laborlátogatásokkal várjuk az érdeklődőket a Széchenyi István Egyetemen a Kutatók Éjszakáján. A Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar oktatói és hallgatói is közreműködnek a rendezvényen, melyre 2024. szeptember 27-én kerül sor. A programok 17:00-tól kezdődnek.

Jedlik Ányos, a tudós szerzetes című előadásában Barla Ferenc, a Fizika és Kémia Tanszék tanszéki mérnöke bemutatja, hogy Jedlik egyszerre volt szerzetes és tudós, ami élő cáfolata az Egyházat érő vádaknak, miszerint tudományellenes lenne. Forgásba hozunk egy hasonló villanymotort is, mint amit Jedlik épített. Az előadás 18:00-19:00-ig tart a B1 teremben.

Honnan tudjuk, hogy mozog a Föld? Dr. Horváth András, a Fizika és Kémia Tanszék egyetemi docense 19:00-20:00 közötti előadásából kiderül, miért volt nehéz sokág elfogadni, hogy a Föld mozog, és hogy a vallási elképzeléseknek milyen valódi hatása volt a téma kutatóira, és végül milyen perdöntő bizonyítékokat találtak. Az előadás helyszíne a B1 terem.

A Rádióval a csillagok nyomában című előadással a SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégium is képviselteti magát a progamban. Kevesen tudják, hogy a csillagászat nem csak a látható fény spektrumában izgalmas tevékenység. Antennáinkkal olyan bolygókat vizsgálhatunk, mint például a Jupiter mely mágneses mezővel rendelkezik. Rédling Benedikta és Mike Marcell 18:00-19:00 közt várja az érdeklődőket a C1 teremben.

A világűr iránt érdeklődők ellátogathatnak az Űrtávközlési és Űrkutatási Laboratóriumba is, mely 19:00-21:00 között várja a látogatókat. A labor a villamoshálózat, a belső berendezések, a távközlési eszközök és a biztonsági berendezések tekintetében a mai kor követelményeinek teljes egészében megfelel.

Jó idő esetén meteorológiai ballont engednek fel a Mobilis tetőteraszán 18:30-19:00 között.

Nyitva lesz az érdeklődők számára az Alkalmazott Mechanika Laboratórium is 17:00-20:00-ig. A laborlátogatáson bemutatjuk, hogyan jelenik meg a mechanika a mindennapokban, a sportban vagy akár a hétköznapi járműveinkben.

A rendezvényre érkezők Győrben összesen 16 előadás és 11 laborlátogatás között válogathatnak, valamint izgalmas kísérőprogramokra is sor kerül. A Mobilis Interaktív Élményközpontban az éjszaka kiemelt témája a világűr felfedezése lesz. Számos programmal készülnek Mosonmagyaróváron is.

Részletes program: https://karrier.sze.hu/kutatok-ejszakaja-2024

Beszélgess velem! 2024. Október 17. 17:00 - 18:30