Megjelent az IETF RFC 9693 – nemzetközi kooperációban született meg az új szabványos módszertan
Megjelent az IETF RFC 9693, amely állapottartó NAT44 és állapottartó NAT64 technológiák teljesítményének mérésére definiál szabványos módszertant. Prof. Dr. Lencse Gábor, a GIVK Távközlési Tanszék egyetemi tanára japán szerzőtársával, Keiichi Shimával olyan új mérési eljárásokat dolgozott ki, melyeket az Internet Engineering Task Force (IETF), az internet első számú szabványfejlesztő szervezete publikált, és szoftverfejlesztők, hardvergyártók, valamint hálózatüzemeltetők használhatnak szerte a világon.
A publikus IPv4 címek kifogyása miatt a felhasználók Internetelérése jelenleg már csak vagy privát IP-címek és állapottartó NAT44 átjárók használatával vagy IPv6-ra való áttéréssel biztosítható. Magyarországon még az előbbi ez elterjedtebb, de már folyamatban van az IPv6-ra való átállás is. Azonban amennyiben a kliensek már csak IPv6 címet kapnak, akkor problémát okoz számukra a csak IPv4 címmel rendelkező szerverek elérése, amire egy lehetséges megoldás a DNS64 szerverek és állapottartó NAT64 átjárók használata. Az állapottartó NAT44/NAT64 átjárók állapottartó volta miatt a teljesítményük mérésére nem használhatók az IETF (Internet Engineering Task Force) által korábban kidolgozott szabványos mérési eljárások, ezért volt szükség az RFC 9693-ban lefektetett új mérési eljárásokra.
Az IETF az első műszaki dokumentációját (RFC-t, azaz Request for Comments dokumentumot) 1969-ben adta ki, azóta több mint 9000 ilyen dokumentum született. Az RFC-k írják le az internet műszaki alapjait, különböző protokollokat definiálnak, melyeket szoftverfejlesztők, hardvergyártók és hálózatüzemeltetők implementálnak és ezáltal emberek milliárdjai használnak nap mint nap az Internet elérésére (böngészésre, zenehallgatásra, videók megtekintésére, levelezésre, üzenetek küldésére, fájlok átvitelére, stb.).
Egy RFC megjelentése általában nagyon hosszú folyamat eredménye. Lencse Gábor, a GIVK Távközlési Tanszék egyetemi tanára, 2021-ben írta le a mérési eljárások első változatát japán szerzőtársával Keiichi Shimával ún. egyéni internet draft (individual Internet Draft) formájában. Rengeteg hozzászólás, változtatás, szakértői ellenőrzés után sikerült véglegesíteni a szövegét, így született meg 2025 januárjában az RFC 9693.
„Az IETF különböző területein dolgozó szakértők alapos vizsgálat alá vették a munkánkat, és számos kisebb-nagyobb módosítást javasoltak. A legapróbb részletekre, lehetséges hibákra, árnyalatnyi különbségekre is nagy gondot fordítottak. 2023 őszén részt vehettem Prágában az IETF 118 konferencián, ahol több év online munka után életemben először élőben találkoztam a BMWG munkacsoport (Benchmarking Methodology Working Group) aktív tagjaival, mely hozzájárult ahhoz, hogy az általam írt RFC 9693 megjelenhetett. A draftok legnagyobb része nem jut el a publikálásig, egy RFC megjelenése elég ritka dolog, nekem életemben ez a harmadik. A 2017-ben publikált RFC 8219, majd a 2022-ben megjelent RFC 9313 után a most közzétett RFC 9693 egy jelentős mérföldkő a szakmai pályámon ”– nyilatkozta Dr. Lencse Gábor, aki 1997 óta a SZE munkatársa, és több alkalommal kutatási ösztöndíjat nyert Japánba. Legutóbb 2022-ben a NAT64 átjárók teljesítőképességét kutatta ösztöndíjasként Tokióban.
Az IETF RFC 9693, a nemzetközi együttműködésben született új mérési módszer a technológiaváltás hozta új eszközök teljesítményének ellenőrzését teszi lehetővé a jövőben.
G. Lencse, K. Shima, "Benchmarking Methodology for Stateful NATxy Gateways", IETF RFC 9693, Jan. 2025, DOI: 10.17487/RFC9693
https://www.rfc-editor.org/info/rfc9693