Oncompass előadás: A mesterséges intelligencia szerepe a daganatos betegségek gyógyításában
Dr. Dóczi Róbert (Oncompass, Head of Research) molekuláris biológus
előadást tart a Széchenyi István Egyetemen 2023. április 18-án,
"A mesterséges intelligencia szerepe a daganatos betegségek gyógyításában" címmel.
Az előadás helyszíne: 9026 Győr, Egyetem tér 1., Tanulmányi Épület, B3 terem
Az előadás időpontja: 2023.04.18., 16:00-17:00
Az előadó: Dóczi Róbert PhD, molekuláris biológus, Head of Research, Oncompass Medicine
Biotechnológus diplomáját és PhD fokozatát a Szent István Egyetemen szerezte, ahol kutatásait a genetikai szabályozás témakörében végezte. Ezt követően négy és fél évig Bécsben (Vienna Biocenter), majd két évig, Marie Curie ösztöndíjasként, Londonban (Royal Holloway, University of London) volt vendégkutató. Hazatérve az MTA ATK martonvásári kutatóintézetében tudományos főmunkatársként folytatta külföldön kezdett, a sejteken belüli molekuláris jelátviteli folyamatokat vizsgáló kutatásait. 2018 óta az Oncompass Medicine munkatársa (Head of Research), ahol a célzott terápiák személyre szabott kiválasztását elősegítő eszköz (Digital Drug Assignement) fejlesztésével és klinikai validációjával foglalkozik.
Az Oncompass Medicine egy hazai orvosi vállalkozás, amely daganatos betegek személyre szabott kezeléséhez szükséges diagnosztikai és döntéstámogató orvosi eszközöket fejleszt.
Absztrakt:
A szív és érrendszeri betegségek mellett a rákos megbetegedések vezetik a halálozási statisztikákat: a betegség globális szinten mintegy húsz ember halálát okozza percenként, Magyarországon egy kisvárosnyi, több mint harmincezer embert veszítünk el évente rákbetegség miatt.
A daganatok kialakulásának hátterében a sejtosztódást szabályozó géneket érintő mutációk felhalmozódása áll. Ez potenciálisan több száz gén, akár több ezer lehetséges mutációinak különböző kombinációit jelenti; így a különböző egyedi tumorok molekuláris szinten jelentősen különbözhetnek egymástól, még akkor is, ha egyébként a tumor helye vagy szövettani típusa azonos. A precíziós onkológia célja az egyedi tumorok személyre szabott kezelése, az egyedi mutációs profilok molekuláris tesztelésével és a mutáns génfunkciókra ható, célzott gyógyszerek alkalmazásával. A mesterséges intelligencia (MI) a daganatos betegségek gyógyításának több pontján is nagy jelentőségre tehet szert a közeljövőben. Egyrészt, a képelemző MI technológiák gyorsütemű fejlődése lehetővé tette a diagnosztikai célú képalkotó eljárások eredményeinek hatékonyabb kiértékelését segítő eszközök megjelenését. Másrészt a komplex mutációs profilok biológiai értelmezése, a jelenleg mintegy 200 törzskönyvezett célzott hatóanyag közül az adott tumor estében várhatóan hatékony kezelések kiválasztása, komoly kihívást jelent a klinikai gyakorlatban. A tudományos szakirodalmi eredmények adatosítása, és az adatbázis szakértői logikát követő, algoritmikus használatára épülő eszközök lehetővé teszik e probléma hatékony megoldását.
Az előadásban szó lesz a tumorképződés alapvető biológiai hátteréről és azokról az MI technológiákról, amelyek hozzájárulhatnak e komplex betegségtípus diagnosztikájának és kezelésének hatékonyabbá tételéhez.
Az előadás egyúttal betekintést ad a SZE GIVK Matematika és Számítástudomány Tanszék által gondozott programtervező informatikus BSc szak egyik speciális képzési irányába, illetve a 2023 szeptemberében elinduló, középiskolásoknak meghirdetendő egyetemi előkészítő képzésbe, amelyekben az előadás témája kerül kifejtésre.
Szervező: SZE GIVK, Matematika és Számítástudomány Tanszék
Kapcsolat: math@sze.hu