Betegeken is tesztelik a 3D nyomtatással készült füleket
A győri Széchenyi István Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a nürnbergi egyetem együttműködésében egy olyan rendszer kerül kifejlesztésre, amelyben sérült vagy teljesen hiányzó fülkagylókat komoly műtéti beavatkozás nélkül rekonstruálnak.
A 3D szkennerrel készült modelleket képfeldolgozó szoftverrel formázzák, alakítják a végleges formára. Ezt követően közvetlenül 3D nyomtatással vagy a negatív elkészítésével és kiöntéssel hozzák létre a prototípusokat. A projekt során a különböző keménységű anyagok kipróbálása után a végterméket már egy páciens segítségével is tesztelték. Jelenleg a végső forma, szín és a megfelelő rögzítési mód megtalálása a cél. A jövőben lehetőség nyílhat gyors, egyszerű és olcsó fülkagylópótlások létrehozására, amelyek nem csupán esztétikai okból lényegesek, hanem a térhallás során is fontos szerepük van.
A kutatás a 2019-2.1.11-TÉT-2020-00199 számú projekt keretében valósul meg.
A kutatás vezetője Prof. Dr. Wersényi György, a GIVK Távközlési Tanszékének egyetemi tanára. A professzor egyik tanítványa, a villamosmérnöki BSc szakos Polgár Erik is bekapcsolódott a kutatásba: a 2022/2023 őszi intézményi TDK-n a Technológiai platformok szekcióban 2. helyezést ért el "Emberi fülkagyló nyomtatása 3D technológiával sebészeti alkalmazások számára" című pályamunkájával, melyet a 2023. április 19-21. közt Baján megrendezésre került 36. OTDK Műszaki Tudományi Szekciójában, az Additiív technológia tagozatban is bemutatott, valamint szakdolgozatában is ezt a témát választotta.
További érdekesség, hogy a projekt keretében a Mobilisben található 3D nyomtatókkal is végeztek nyomtatásokat.
Az eredmények publikálására a közelmúltban került sor (G. Wersényi, T. Wittenberg and A. Sudár, "Handheld 3D Scanning and Image Processing for Printing Body Parts - A Workflow Concept and Current Results," 2022 IEEE 1st International Conference on Internet of Digital Reality (IoD), Gyor, Hungary, 2022, pp. 000061-000068).
A Digitális egészségügyi alkalmazások és bioinformatika kutatócsoport további kompetenciáiról, szolgáltatási területeiről és sikertörténeteiről a GIVK Kompetencia-katalógusban olvashatnak az érdeklődők.
2023.06.13.
Forrás: SZEHírek, GIVK